Puknuće prednjeg križnog ligamenta
Puknuće prednjeg križnog ligamenta jedna je od najčešćih ozljeda u pasa i glavni razlog degenerativnih promjena koljenskog zgloba. Oštećenje ligamenta može biti potpuno puknuće s izrazitom nestabilnosti koljena ili djelomično puknuće s manjom nestabilnosti koljena. U oba slučaja kod životinja koje se ne liječe razvijaju se degenerativne promjene koljenskog zgloba unutar nekoliko tjedana, a promjene s vremenom postaju sve izraženije.
Težina promjena upravo je proporcionalna veličini životinje. Bol i hromost prvi se primjećuju. Iako će većina pasa 2 do 3 tjedna nakon ozljede početi koristiti nogu te naizgled zacijeliti, nakon nekoliko mjeseci opaža se naglo pogoršanje koje je posljedica oštećenja meniska i degenerativnih promjena.
Pravovremena i pravilna dijagnostika puknuća prednjeg križnog ligamenta prvi je korak pri liječenju. Uvođenjem artroskopije u veterinarsku medicinu omogućeno je rano otkrivanje puknuća križnog ligamenta i promjena na menisku i koljenskom zglobu uz minimalnu invazivnost.
Preporučeno liječenje je redovito OPERACIJSKO.
Među brojnim dostupnim operacijskim tehnikama na našoj klinici danas se najčešće izvode:
1. Modificirana tehnika imbrikacije retinakula (MRIT) ili „lateralni šav“
2. Klinasta osteotomija potkoljenice (TWO)
3. Kranijalizacija tuberozitasa tibije (TTA – TIBIAL TUBEROSITY ADVANCEMENT). TTA pripada u red najsuvremenijih tehnika i s ponosom je navodimo u popisu operacija koje se izvode na našoj Klinici.
|
|
TTA – hod prije operacijskog zahvata (GORE); TTA – Hod psa 20 sati nakon operacijskog zahvata (DOLJE)
![]() |
![]() |
![]() |
TTA – Tibial Tuberosity Advancement
Tibial wedge osteotomy (TWO)